Propozycja książek dla rodziców

Drodzy Rodzice w Naszym przedszkolu pojawiła się możliwość wypożyczenia literatury, poświęconej wychowywaniu dziecka, radzenia sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych i wspomagających rozwój sensoryczny. Książki dostępne są u Pani Katarzyny Struś. Zachęcamy do korzystania.

Poniżej prezentujemy wykaz pozycji książkowych:

Co wolno dziecku? – rozsądne ustalanie granic

Wszystkie dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. Nieumiejętnie je karząc lub zbytnio im pobłażając, popełniamy błąd. Książka ta uczy, jak ustanawiać jasne granice w relacjach z dziećmi, asertywnie wskazywać im właściwe postępowanie oraz uczyć odpowiedzialności, wyciągając konsekwencje z ich postaw.

Sposób na trudne dziecko.

Co zrobić, gdy nasze dziecko na odmowę kupna zabawki reaguje wybuchem niepohamowanej złości? Lub gdy jest gotowe zrobić dosłownie wszystko, aby uniknąć odrabiania lekcji i sprzątania po sobie, a na nasze prośby i nalegania za każdym razem odpowiada: „Zaraz”? Jak postąpić ma nauczyciel, gdy uczniowie spóźniają się na lekcje, a kiedy już się na nich pojawią – rozmawiają, wysyłają SMS-y lub używają wulgarnego języka? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziemy właśnie w tej książce.

Autorzy, korzystając ze swego wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi, przedstawiają Czytelnikowi proste, a zarazem skuteczne, metody poradzenia sobie z trudnymi zachowaniami.

Nie-zgrane dziecko w świecie gier i zabaw – zajęcia dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.

Rodzic wychowujący malucha z zaburzeniem integracji sensorycznej (SPD) nie zawsze jest w nastroju do zabawy, choć ta jest znakomitym narzędziem terapeutycznym, i nie zawsze wie, jak zająć się nie-zgranym dzieckiem. Jakie rodzaje aktywności będą odpowiednie przy konkretnym typie zaburzenia? Jak szybko i niedrogo przygotować pomoce terapeutyczne? Jaki rodzaj stymulacji uspokoi nadpobudliwego brzdąca, a jaki pobudzi apatycznego? Odpowiedzią na potrzeby rodziców, terapeutów i nauczycieli jest właśnie Nie-zgrane dziecko w świecie gier i zabaw – zbiór ćwiczeń przeznaczonych przede wszystkim (choć nie tylko) dla nie-zgranych dzieci.

Smart Hand Model – Diagnoza i terapia ręki u dzieci

a książka została opracowana głównie z myślą o wsparciu terapeutów zajęciowych, ale także o pomocy w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zaprezentowana w niej wiedza przyda się pedagogom specjalnym, fizjoterapeutom, terapeutom SI oraz studentom. To również praktyczne informacje, które pomogą rodzicom dzieci z trudnościami w zakresie małej motoryki.

Książka oparta jest na założeniach charakterystycznych dla modelu postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, nazywanego Smart Hand Model. Jest on przeznaczony do pomocy uczniom, którzy z różnych przyczyn mają problemy z małą motoryką, w tym z pisaniem. Dzieci te wkładają wiele wysiłku w wykonywanie ćwiczeń, ale często nie są w stanie wykonywać pewnych czynności tak samo sprawnie, jak inni uczniowie. Może to wynikać z zaburzeń czucia lub napięcia mięśniowego, a także być skutkiem problemów ze wzrokiem. SHM prezentuje rozwiązania wielu takich problemów.

Pierwsza część książki zawiera opis założeń teoretycznych, dotyczących prowadzenia zajęć terapeutycznych. Korzysta ona z wiedzy pedagogicznej, a także fizjoterapeutycznej. Omawia cechy anatomiczne ręki, rozwój motoryczny, cechy prawidłowej postawy ciała, stabilizację oraz wpływ percepcji na małą motorykę. Druga część zawiera omówienie modelu i zestawy zadań z zakresu stabilizacji posturalnej, percepcji czuciowej oraz wzrokowej, koordynacji bilateralnej, kształtowania chwytu i ruchu ręki, a także ćwiczenia grafomotoryczne. Szczegółowe zdjęcia ułatwiają zrozumienie, a później wykonywanie zadań.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zamieszczone w książce karty diagnostyczne oraz karty do ćwiczeń, które można wykorzystać podczas prowadzenia zajęć terapeutycznych. Zostały one wykonane na podstawie wieloletnich doświadczeń autorek, testujących je podczas zajęć. Książka ułatwia ocenę rozwoju dziecka, umożliwiając wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń, pomagających w skutecznej walce z problemami rozwojowymi. Wspiera również dzieci podczas uczenia się pisania, a także odpowiedniego chwytu oraz ruchu rąk. Autorki mają nadzieję, że dzięki tej książce nauczyciele i terapeuci będą mogli wesprzeć się odpowiednio przygotowaną wiedzą, pomagającą w prawidłowym rozwoju dzieci.

Terapia ręki.

Publikacja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie terapeutów, nauczycieli i rodziców. W publikacji postaramy się zwrócić uwagę na funkcjonowanie dziecka w przede wszystkim w zakresie tak zwanej małej motoryki oraz pokazać mechanizmy odpowiedzialne za kształtowanie się umiejętności manipulacyjnych.

Ręka to wyspecjalizowany narząd, który w życiu człowiek odpowiedzialny jest za większość funkcji. Przy jej pomocy możemy wykonywać czynności nie wymagające dużej precyzji, np. pchanie, siłowanie się, podnoszenie, jak i te bardziej skomplikowane, np. szycie czy pisanie. Od sprawności rąk zależy poziom niezależności człowieka.

Terapia ręki ma na celu usprawnianie tzw. motoryki małej, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, jak i dostarczenia wrażeń dotykowych i poznawania dzięki nim różnych struktur i kształtów. Są to ćwiczenia i zabawy mające rozwinąć sprawność ruchową dłoni dziecka, umiejętność chwytu oraz koordynację pomiędzy dłońmi. W późniejszym etapie obejmuje naukę pisania.